Wyszukaj

Zamknij

Aktualności z życia Izby

Szanowni Państwo,

Niezmiernie miło nam poinformować, iż z dniem 13 października 2022 r. Izba Branży Komunalnej przyjęta została w poczet członków zwyczajnych Krajowa Izba Gospodarcza, największej niezależnej organizacji biznesu w Polsce.

Szanowni Państwo,

9 listopada 2022 r. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie odbyła się konferencja: „Wyzwania GOZ a konkurencja na rynku gospodarki odpadami komunalnymi”. Organizatorami byli: KIG, PIGO oraz IBK, a patronat nad wydarzeniem objął Pan Minister Adam Abramowicz- Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. W trakcie spotkania m.in. Goście z Danii i Irlandii przedstawili duński i irlandzki model gospodarki odpadami komunalnymi w aspekcie konkurencji i dostępu do rynku przedsiębiorców prywatnych. Przewodniczący Rady Programowej IBK przedstawił raport naszej Izby „5 lat in-house w gospodarce odpadami komunalnymi w Polsce”. Jest to pierwsze tego typu, analityczne opracowanie dotyczące funkcjonowania in house w gospodarce odpadami komunalnymi. Zachęcamy do zapoznania się z raportem oraz najważniejszymi wnioskami wynikającymi z tej analizy. Dokumenty do pobrania tutaj: 

Raport In-house 

In-house główne wnioski

Krajowa Izba Gospodarcza wspólnie z Polską Izby Gospodarki Odpadami oraz Izbą Branży Komunalnej zapraszają na konferencję on-line: „Wyzwania GOZ a konkurencja na rynku gospodarki odpadami komunalnymi”,
która odbędzie się 9 listopada 2022 r. w godzinach 9.30-13.00 w Krajowej Izbie Gospodarczej

Patronat nad konferencją objął Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Organizowane przez nas wydarzenie ma charakter ekspercki i odbędzie się w formie hybrydowej. W spotkaniu stacjonarnym w siedzibie KIG weźmie udział wąskie grono ekspertów w tym przedstawicieli izb, organizacji branżowych oraz odpowiedzialnej za sektor gospodarki odpadami administracji rządowej i samorządowej. Głównym celem konferencji jest wypracowanie optymalnych modeli funkcjonowania rynku gospodarowania odpadami wspierających realizację wysokich celów GOZ przez Polskę. Eksperci branżowi wskazują na istnienie wielu barier rozwojowych, które dzisiaj poważnie utrudniają wdrażanie Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w gospodarce odpadami, jak również wskazują na konieczność rozwoju konkurencyjnego rynku, który w sposób najbardziej efektywny będzie w stanie wykorzystać fundusze pomocowe dla wdrażania nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań na rzecz zagospodarowania odpadów.

Dla realizacji wysokich celów GOZ, w tym budowy nowoczesnej i efektywnej gospodarki odpadami w Polsce niezwykle istotny jest transparentny i konkurencyjny rynek. Ma to szczególne znaczenie wobec konieczności dokonania wielomiliardowych inwestycji w sektorze gospodarki odpadami w najbliższych latach, w tym przez podmioty z grupy MŚP.

Wierzymy, że w oparciu o partnerski dialog uczestników rynku uda się wypracować konstruktywne wnioski na rzecz rozwoju sektora gospodarki odpadami komunalnymi wobec wysokich celów GOZ do wykonania w najbliższych latach.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w konferencji wirtualnie, po uprzedniej rejestracji pod linkiem poniżej

REJESTRACJA

PROGRAM

Szanowni Państwo, 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko, a w szczególności pragniemy podziękować tym, którzy przyczynili się do stworzenia go! 

Do zobaczenia za rok!

 

312399447 142136285228696 6409253033741192376 n306094144 142136258562032 3140132658720097762 n312399447 142136285228696 6409253033741192376 n

Spotkajmy się w dobrym klimacie podczas POLECO 2022!

Zapraszamy serdecznie na nasze stoisko podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO, które odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach od 19 do 21 października 2022 r. Będzie nam niezmiernie miło się z Państwem spotkać, wypić kawę i porozmawiać o interesach.

Poznańskie targi POLECO są doskonałym miejscem do zapoznania się naszą ofertą. To także miejsce, w którym spotkać można się z przedstawicielami instytucji legislacyjnych, samorządowych, reprezentantami świata biznesu, nauki i edukacji bezpośrednio związanymi z branżą ochrony klimatu i środowiska, gospodarką komunalną czy zrównoważonym rozwojem.

Organizatorzy targów przygotowali także bogatą ofertę konferencyjną. Przez trzy targowe dni odbędzie się kilka ważnych wydarzeń konferencyjnych, takich jak: „Zeroemisyjny transport i usługi komunalne – aspekty ekonomiczne, kierunki rozwoju, możliwości i szanse, „Dobre praktyki w gospodarce odpadami - porozmawiajmy o...”, „Ochrona środowiska w praktyce w świetle aktualnych przepisów prawnych”, „Zagrożenia dla ludzi i środowiska w gospodarowaniu odpadami” czy „Forum Energii i Recyklingu”.

To wszystko czeka w Poznaniu na naszych targowych gości podczas POLECO w dniach od 19 do 21 października br.!

Więcej szczegółów o targach POLECO, pełen program wydarzeń towarzyszących, a także bezpłatne bilety dla profesjonalnych zwiedzających znaleźć można na stronie internetowej: https://mtp-link.pl/0n2qx

Zapraszamy i do zobaczenia!

Hala nr 8, stoisko nr 4

Szanowni Państwo.

 

Zarząd Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami i Izby Branży Komunalnej zapraszają do udziału w I Zjeździe Szkoleniowo-Integracyjnym Izby Branży Komunalnej, który odbędzie się w dniach 1-2 grudnia 2022 r. w Hotelu Stok w Wiśle (https://www.hotelstok.pl/).

 

Zapraszamy Państwa na merytoryczne i ciekawie prowadzone prelekcje Mecenasów, oraz interesujące prezentacje członków Izby, jak również wystąpienia partnerów wydarzenia. 

W ramach części integracyjnej pierwszego dnia odbędzie się uroczysta kolacja z zabawą taneczną, drugiego zaś grillowa biesiada oraz występ kapeli regionalnej. Wydarzenie zakończymy 2 grudnia 2022 r. podsumowaniem działalności Izby w II półroczu 2022.

Wśród ciekawych referatów związanych z odpowiedzialnością karną w prawie odpadowym, waloryzacją umów w sprawie zamówienia publicznego, poruszymy również tematy dotyczące kontroli WIOŚ. Ponadto uczestnicy dowiedzą się na co zwrócić uwagę w procesie pozyskiwania kolejnych decyzji inwestycyjnych oraz jak uzyskać zamówienie na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych – na co zwrócić uwagę czytając SWZ.

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom proponujemy dwa warianty uczestnictwa w wydarzeniu. Pierwszy zakłada udział w części oficjalnej i szkoleniowo-integracyjnej, która rozpocznie się w dniu 1 grudnia (czwartek) o godz. 12.00, a zakończy dnia następnego o godzinie 17.00. Wariant drugi przewiduje przedłużenie pobytu, w ramach którego w piątek 2 grudnia odbędzie się biesiada grillowa.

Koszt udziału 1 osoby w 2-dniowym wydarzeniu wynosi w I wariancie: 760,00 zł brutto, II wariancie: 955,00 zł brutto.

Opłata za udział nie obejmuje zakwaterowania. Do Państwa dyspozycji w dniach 30.11.2022-02.12.2022 zarezerwowane zostały pokoje w hotelu Stok ze specjalną zniżką. Gwarancją ceny noclegu jest powołanie się na hasłoZjazd IBK”. Pula pokoi została zarezerwowana do 10 listopada 2022 r. i jest ograniczona. W związku z tym prosimy o możliwie jak najszybsze dokonanie rezerwacji.

 

Rezerwacja noclegu: Iza Sikora, T: +48 692 472 457 (pon - pt w godzinach 8.00-16.00), e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejestracja udziału: do dnia 10.11.2022 r. na stronie: https://forms.gle/SBp83hZ5WAZ4gimLA 

Rejestracja udziału dla firm niezrzeszonych: https://forms.gle/4hmYYThYj3vkP51X6 

Zapraszamy Państwa do udziału w X Międzynarodowym Forum Gospodarki Odpadami SOSEXPO 2022
Termin: 30 czerwca 2022 r.
Miejsce: Hotel Novotel Warszawa Airport

XXVII Zgromadzenie Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami oraz II Walne Zgromadzenie Izby Branży Komunalnej

Był to historyczny moment, ponieważ Walne Zgromadzenie ZPGO podjęło uchwałę o likwidacji Związku. Jego historię, tradycję i misję przejęła Izba Branży Komunalnej, aby jeszcze prężniej wspierać interesy przedsiębiorców.

II Walne Zgromadzenie Izby Branży Komunalnej

Odbędzie się w dniu 10 czerwca 2022 r. w Hotelu Gwiazda Morza Resort Spa&Sport we Władysławowie. W programie przewidziane jest m.in. przyjęcie zmian w Statucie Izby Branży Komunalnej.

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy do udziału w XXII edycji Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami pod patronatem honorowym ZPGO i IBK, które odbędą się w dniach 23-24 lutego 2022 r. w Kielcach.

Ekotech to kompleksowe spotkanie branży komunalnej! W targach biorą udział m.in. firmy oraz instytucje związane z ochroną środowiska, gospodarowaniem i transportem odpadami czy usługami dot. segregowania śmieci. Podczas targów  zaprezentowane zostaną nowoczesne rozwiązania w zakresie gospodarowania odpadami: aplikacje do segregacji odpadów, systemy informatyczne do zbierania i składowania śmieci oraz rozwiązania umożliwiające kompletny monitoring nad realizacją usług odbioru odpadów. Systemy informatyczne i aplikacje do segregacji odpadów mogą być wykorzystywane zarówno przez użytkowników segregujących śmieci w swoich domach, jak również przez firmy, które zajmują się przetwarzaniem odpadów.

kartka_swieta.jpg

W hali Poleco - Targi Ochrony Środowiska coraz większy ruch. Nasze stoisko gotowe!
Czekamy na Państwa w pawilonie 5, stoisko 38

244621005_4394137237329112_3771497858729473281_n.jpg

Już jutro startują Targi POLECO 2021, podczas których w gronie przedsiębiorców-praktyków będziemy mogli porozmawiać o wyzwaniach jakie stoją przed naszą branżą.
ZAPRASZAMY Państwa do odwiedzenia naszego stoiska nr 38 w pawilonie 5 !!!
Do zobaczenia!

ulotka ibk a4

Podkomisja stała do spraw monitorowania gospodarki odpadami rozpatrywała na swym posiedzeniu projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1588)

Projekt przewiduje dostosowanie przepisów do nowych rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej, które zobowiązują kraje Unii do 2035 r. do osiągnięcia 65 proc. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych i ma na celu zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów ogólnie i na mieszkańca, zapewnienie wysokiej jakości recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców

Relacja video z posiedzenia: https://sejm-embed.redcdn.pl/Sejm9.nsf/VideoFrame.xsp/C852C299474C2680C125876100407F20

Trwają prace legislacyjne nad implementacją do krajowego porządku prawnego dyrektyw unijnych  wchodzących w skład tzw. pakietu odpadowego. W Ministerstwie Klimatu i Środowiska ważą się obecnie losy nowelizacji wprowadzającej ROP, która nałoży na branżę opakowaniową nowy parapodatek. Póki co zarówno biznes, jak i samorządy podnoszą głosy krytyczne co do zaproponowanych zmian. Mówi się nawet o tym, że nowelizacja w obecnym kształcie nadaje się jedynie do, nomen omen, utylizacji.

Rewolucja na rynku odpadów

W 2018 roku Rada Unii Europejskiej przyjęła tzw. pakiet odpadowy (nowelizacja sześciu najważniejszych dyrektyw europejskich dla rynku gospodarowania odpadami), który ma za zadanie ograniczenie produkcji odpadów oraz skłonienie państw członkowskich do zintensyfikowania działań zmierzających do zwiększenia recyklingu m.in. odpadów komunalnych oraz opakowaniowych. Pełna implementacja pakietu odpadowego stanowić będzie wyzwanie dla całego sektora gospodarki komunalnej w Polsce, gdyż wymaga od samorządów, operatorów instalacji i wszystkich innych podmiotów uczestniczących w obiegu odpadów podjęcia intensywnych działań (i często również poniesienia dużych nakładów finansowych) dla osiągnięcia ambitnych celów narzuconych przez Unię Europejską. Pakiet odpadowy ma przybliżyć państwa członkowskie do gospodarki o obiegu zamkniętym.

Jednym z ważniejszych elementów „pakietu odpadowego”, którego kształt będzie ważył się w najbliższych miesiącach, jest tzw. rozszerzona odpowiedzialność producentów (ROP). System ROP to (zgodnie z dyrektywą 2018/851) zestaw środków podejmowanych przez państwa członkowskie, zobowiązujący producentów produktów do ponoszenia finansowej lub finansowej i organizacyjnej odpowiedzialności za gospodarowanie na etapie cyklu życia produktu, gdy staje się on odpadami, w tym za selektywną zbiórkę, sortowanie i przetwarzanie.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od wielu miesięcy prowadziło intensywne prace nad pakietem nowelizacji wprowadzających system ROP. Przed opublikowaniem projektu przeprowadzone zostało kilka rund konsultacji z przedstawicielami branży, aby projektowane rozwiązania z jednej strony spełniały swoje założenia, a z drugiej potrzeby uczestników rynku. Niestety, przygotowany projekt nowelizacji został dość jednoznacznie oceniony negatywnie, zarówno przez przedstawicieli branży odpadowej, jak i przez samorządy.

Szanowni Państwo.

Z dumą informujemy, iż 11 czerwca 2021 r. w Gdańsku przedstawiciele ponad 150 firm z branży gospodarki komunalnej i podmiotów te branżę wspierających zdecydowało o powołaniu Izby Branży Komunalnej.

Kalendarium

Listopad 2022
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Wydarzenia

01 Gru 2022 - 02 Gru 2022
I Zjazd Szkoleniowo-Integracyjny Izby Branży Komunalnej

Korzyści z członkostwa

Będąc z nami możesz liczyć na:

 • interwencję Izby (pisemną, osobistą) w sprawach obrony interesów przedsiębiorców w szczególności przed działaniami dyskryminującymi ze strony administracji samorządowej lub w innych przypadkach np. nieuczciwej konkurencji;
 • doradztwo prawne- zniżka na reprezentację prawną w rekomendowanych przez IBK kancelariach;
 • udział Izby w postępowaniach odwoławczych KIO;
 • doradztwo i pomoc w sprawie w instytucjach lokalnych, krajowych;
 • udział w Zgromadzeniu Ogólnym oraz zjazdach szkoleniowych, podczas których możliwa będzie prezentacja oferty Twojej Firmy;
 • promocję swojej Firmy -  umieścimy Twoje logo oraz link do strony firmy na stronie internetowej Izby oraz materiałach reklamowych Izby;
 • rekomendację IBK. Coraz częściej partnerzy biznesowi korzystają z informacji na temat wiarygodności danego przedsiębiorstwa, dlatego Izba udziela firmom członkowskim rekomendacji;
 • wzmocnienie wizerunku firmy i prestiż;
 • możliwość udziału w spotkaniach ze znanymi przedsiębiorcami i politykami;
 • certyfikat przynależności do IBK;
 • większe zaufanie ze strony klientów;
 • możliwość zamieszczania ofert na stronie IBK.

Członkowie

 • 001abr-min.jpg
 • 002bronson.jpg
 • 003AG_Complex-min.jpg
 • 004GP_Trading.png
 • 005ATF logo-min.jpg
 • 006bartosz-smolak.png
 • 007LOGO_BLYSK.jpg
 • 008bonett-min.jpg
 • 009bys.jpg
 • 010chemeko-system-min.jpg
 • 011dm_consult.png
 • 012Dobrowolski.jpg
 • 013Drakos.jpg
 • 014Duel_fuel.png
 • 014DWeasyripok.jpg
 • 015Ecler.jpg
 • 016ECO-Ekologicyne-Centrum-Odyzsku.JPG
 • 017EDZ.jpg
 • 018Eko_War.gif
 • 019LOGO_EKOCEL_ZOELLER_GROUP_WEB.png
 • 020ekoland_new.png
 • 021ekolider-min.jpg
 • 022EKO-logis.png
 • 023ekopartner-min.jpg
 • 024ekotom.jpg
 • 025EKO-min.jpg
 • 026EKOZUK.png
 • 027eneris2.png
 • 028eneris.jpg
 • 029Enviropol_logo_napis_PL_2.png
 • 030ese.jpg
 • 031fagus-min.jpg
 • 032cleanworld.jpg
 • 033eko_promet-min.jpg
 • 034eko_kar_new.png
 • 035logo_kosz.jpg
 • 036globtrak.jpg
 • 037GRABPLAST3.png
 • 038GTN_logo.png
 • 039HEWEA-min.jpg
 • 040ifolie.jpg
 • 041integra.jpg
 • 042jarper.jpg
 • 043Jurant.jpg
 • 044Staniek.jpg
 • 045kastell-min.jpg
 • 046MAGOT_LOGO-min.jpg
 • 047makpol.jpg
 • 048logo-MT-min.jpg
 • 049logo_PW_MIKI.jpg
 • 049_1logo-MT-min.jpg
 • 050MIKI_Recykling_logo.jpg
 • 051logoMPO_Białystok.jpg
 • 052otrzy.jpg
 • 053ordo.jpg
 • 054orso.jpg
 • 055OZGA_CONSULTING.jpg
 • 056IMPEX_logo.jpg
 • 057partner.png
 • 058partner.jpg
 • 059logo_pginwest-min.jpg
 • 060polsuper.jpg
 • 061xtrack.png
 • 062pphu_imperf.png
 • 063peter.jpg
 • 064prezero-logo-min.jpg
 • 065profeko_01-min.jpg
 • 066proinz.jpg
 • 067prospreco.jpg
 • 068protechnika.png
 • 069logo-01.png
 • 070hetman-min.jpg
 • 071gentor.png
 • 072sanikom.png
 • 073PH_Olejnik.jpg
 • 074kalteks-min.jpg
 • 075agora.jpg
 • 076eko.jpg
 • 077pphu.png
 • 078puk.jpg
 • 079puklobez.jpg
 • 080corimp-logo-min.jpg
 • 081pum.jpg
 • 082clean-bud.jpg
 • 083Ls_PLUS.png
 • 084PTM_logo_RGB.jpg
 • 085recykl.jpg
 • 086bobrowniki.jpg
 • 086rzzo.jpg
 • 087samasz.jpg
 • 088santa_eko.jpg
 • 089sego_new.png
 • 090sigma.png
 • 091sipeko.png
 • 092SLT-GROUP.jpg
 • 093logo-min.jpg
 • 094logo_ac1.jpg
 • 095schaefer.jpg
 • 096terra.jpg
 • 097testalogo.png
 • 098transprzet.jpg
 • 099blysk.jpg
 • 100EKO_logistik.jpg
 • 101wastetrade.png
 • 101WKW_logo.jpg
 • 102groneko.jpg
 • 103zuk.jpg
 • 104ZGKIM_Kleczew.png
 • 105ekogab.jpg
logo
Izba Branży Komunalnej Al. Jerozolimskie 53/508
00-697 Warszawa

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 IBK. Projekt i wykonanie: Hedea.pl